Pozvánka na koncert 18.9.2018 kostel sv. Prokopa - Ohnivý svět španělského baroka.Hudební program doplní dobová španělská poezie a próza v podání Tomáše Hanáka.

plakát Připravte se na pořádnou porci španělského baroka!

Datum konání: 18. 9. 2018 začátek od 19:00, délka 90 minut

Místo konání: kostel sv.Prokopa, Nezdice

Typ akce: hudba

Organizátor: Obec Nezdice

Doba trvání: 90 minut

Obecní úřad Nezdice

pořádá

v úterý 18. 9. 2018 od 19:00 hodin,
v rámci 26. ročníku festivalu Haydnových hudebních slavností,

koncert

Ohnivý svět španělského baroka

Andrea Široká, zpěv
Petr Vít, kytara
Tomáš Hanák, recitace

Andrea Priechodská-Široká
Sólistka opery Národního divadla v Brně, kde postupně ztvárnila množství rolí operního i operetního repertoáru: titulní roli Dafne v úspěšné a kritikou oceňované opeře La Dafne současných autorů Hanzlíka a Zouhara, titulní sólový part Gabriela–Evy v oratoriu Stvoření od J. Haydna, Adélu v operetě Netopýr J. Strausse, Titanii v opeře Sen noci Svatojánské B. Brittena, Mariken v Hrách o Marii Bohuslav...a Martinů, nebo Rosinu v Lazebníkovi Sevillském a další. S velkým úspěchem zpívala titiulní roli Didone v opeře “Didone abbandonata” od Domenica Sarriho na slavnostním otevření zrekonstruovaného barokního divadla ve Valticích. Jako uznání pěveckého umění byla Andree Široké udělena dvakrát cena DIVA za rok 2011 a 2013 od brněnského publika za nejlepší ženský pěvecký výkon sezóny.

Petr Vít
Brněnský rodák a absolvent zdejší konzervatoře pokračoval ve studiu na pražské AMU, jež obohatil ročním stipendiem na vídeňské Hochschule für Musik a později uměleckou dráhou i osobním životem v Rakousku, Jižní Americe či Španělsku. Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět a očarován flamenkem studoval tento styl přímo v centru dění, ve španělské Andalusii. V letech 1998 – 2006 působil jako pedagog v Kolumbii a na Escuela Experimental de Música v Granadě. Je producentem filmu “Flamenco a jeho lidé” a dalších filmových dokumentů věnovaných Španělsku. Z jeho pera pochází i nové překlady básní F. G. Lorky. Dramaturg festivalu španělské kultury IBÉRICA a umělecký ředitel festivalu COLORES FLAMENCOS Petr Vít obdržel za dlouholetou propagaci španělské kultury v roce 2014 od španělského krále Dona Juana Carlose I. Čestný kříž řádu za občanské zásluhy.

Tomáš Hanák
V mládí skaut, reprezentační veslař, herec a autor Divadla Sklep, zpěvák a moderátor, alkoholik a pak abstinent, dlouholetý sloupkař LN, provozovatel nádražní restaurace. V dětství prožil s rodiči 2 roky na Kubě, kde se pravděpodobně zrodila jeho láska ke španělštině. Umí obstojně číst, a proto čte rád pro sebe i na veřejnosti poezii i prózu, nejlépe právě hispánskou.

Popis

Pohnutý život španělského barokního skladatele José Marína 1618-1699 je opředen mnoha legendami. Byl zpěvákem na dvoře Filipa IV, později v Římě vysvěcen na kněze, žil v latinskoamerických koloniích a zpět do vlasti se vrátil v roce 1654. V jeho bouřlivém životě nechybí ani pobyt v žaláři a ve vyhnanství, k němuž byl odsouzen za loupež a za údajnou spoluúčast na vraždě. Podle dobových pramenů se později José Marín kál za své přečiny a zemřel v Madridu jako uznávaný umělec.

José Marín je autorem zpěvníku „51 Tonos Humanos“ v němž zpracovává nevšedním stylem dobové populární nápěvy a odkud byly také vybrány písně pro dnešní večer.

Fernando Sor (1778-1839) byl ve své době vysoce ceněn nejen jako kytarový virtuóz ale také jako úspěšný skladatel. Je autorem více jak 60 skladeb pro kytaru, (jež jsou dodnes považovány za základní světovou kytarovou literaturu) a v jeho díle nechybí ani opery, balety a instrumentální koncerty. Vystudoval hudbu v katalánském klášteře Montserrat a později se současně s hudbou věnoval i vojenské kariéře. Od roku 1813 žil v exilu v Londýně, v Petrohradě a v Paříži, kde také roku 1839 umírá.

12 Seguidillas Boleras, z nichž část zazní na dnešním koncertu, jsou malými hudebními klenoty, založenými na pevné formě zhudebňující krátký žertovný či satirický text. V době svého vzniku byly také často zamýšleny k tanci.

Iberský poloostrov byl odjakživa kulturní křižovatkou a své stopy zde zanechali mimo jiné i španělští židé, sefardité. Jejich písně evokující dávné příběhy naplněné smutkem a nostalgií zazní v závěru programu v osobitém aranžmá Petra Víta.

José Marín / 1618-1699
8 písní ze zpěvníku Tonos Humanos:
Corazón que en prisión
Ojos, pues me desdeñáis
Que dulcemente suena
Si quieres dar Marica en lo cierto
Sepan todos que muero
No se yo como es
O como pasan los años
No piense Menguilla ya

Fernando Sor / 1778-1839
Seguidillas Boleras:

De amor en las prisiones
Préparame la tumba
So dices que mis ojos
El que quisiera amando
Las mujeres y cuerdas
Muchacha y la verguenza

Tři sefardské písně (úprava Petr Vít):
Aire de mujer
Ya viene el cautivo
Cuando el Rey Nimrod

Hudební program doplní dobová španělská poezie a próza v podání Tomáše Hanáka.

plakát

Vytvořeno: 24. 8. 2018