Klavírní recitál k poctě Antonína Dvořáka

Bezbariérový vstup na akci

Plakát Klavírní recitál k poctě Antonína Dvořáka (zpěv Martin Vydra, klavír Filip Martinka) se uskuteční v kapli sv. Ondřeje na zámku Hradiště. S laskavým svolením ZUŠ Blovice bude recitálový program přednesen publiku s využitím zde deponovaného koncertního křídla zn. Petrof.

Datum konání: 3. 2. 2024 začátek od 16:00, délka 60 minut

Místo konání: zámek Hradiště, Blovice

Typ akce: hudba

Organizátor: Mikroregion Nepomucko ve spolupráci s Muzeem jižního Plzeňska v Blovicíh, p. o.

Doba trvání: 60 minut

Plné vstupné: 100 Kč

Snížené vstupné: 80 Kč

Klavírní recitál k poctě Antonína Dvořáka (zpěv Martin Vydra, klavír Filip Martinka)

V podání barytonu Martina Vydry zazní nejkrásnější písně Antonína Dvořáka s klavírem u příležitosti 120. výročí od úmrtí skladatele (2024). Zazní výběr z repertoáru: V národním tónu, Biblické písně, Cikánské melodie, Dvě písně pro baryton, Písně milostné, Večerní písně.

Délka programu 50 minut.

Životopisy účinkujících:

Filip Martinka

Klavírista Filip Martinka je posluchačem Hudební fakulty AMU v Praze ze třídy doc. Martina Kasíka. Jako sólista hrál s několika významnými českými orchestry. V roce 2018 zahrál Rachmaninův klavírní koncert c moll se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy, v témže roce také Griegův koncert se Západočeským orchestrem. Letos na koncertě s PKF provedl Beethovenův 3. klavírní koncert.

V roce 2019 absolvoval koncertní turné po Izraeli a Palestině. Mezi jeho největší soutěžní úspěchy se řadí 1. místo na soutěži konzervatoří ČR (2016) a titul laureáta soutěže Mladý klavír Pražské konzervatoře (2018). Velkou ctí pro něj bylo vystoupení s houslovým virtuózem Václavem Hudečkem na koncertě festivalu Svátky hudby v Praze (2017).

Vedle sólové hry se Filip věnuje také hře komorní a klavírnímu doprovodu. Již několik let vystupuje s violoncellistou Jakubem Gráfem. Získali spolu ocenění laureátů na mezinárodní soutěži Českého rozhlasu Concertino Praga (2018). Dlouhodobě doprovází dva významné dětské pěvecké sbory: pražský sbor Rolnička a mladoboleslavské Jiřičky, se kterými úspěšně debutuje na soutěžích v zahraničí i v Čechách.

Martin Vydra

Baryton Martin Vydra po absolutoriu klasického zpěvu na Pražské konzervatoři v roce 2012 složil úspěšně přijímací zkoušky na HAMU v Praze. Přesto se ale rozhodl změnit obor a nastoupil jako medik na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Tři roky se zde vzdělával v medicínském oboru jako student všeobecného lékařství a v roce 2015 se vrátil zpět ke studiu zpěvu na Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně.

Během roků studia na konzervatoři, 1. lékařské fakultě či JAMU v Brně, působil v Pražském filharmonickém sboru a uskutečnil několik projektů u nás i v zahraničí jako člen ansámblu Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka. Spolupracoval s Dětskou operou Praha v projektech Národního divadla, koncertoval s Boni pueri či Pražskými madrigalisty, sólově vystupoval s německým barokním ansámblem Hoffkapele Schloss Seehaus či s pražským ansámblem Victoria. Účastnil se masterclass na Norské hudební akademii v Oslu a dále se vzdělával u německého tenoristy a cembalisty Johanessa Weisse.

Je laureátem soutěží Bohuslava Martinů a Pražský pěvec. V zahraničí koncertoval v japonském Tokiu, v Brazílii (São Paulo, Rio de Janeiro) či v USA (Chicago, New York a St. Louis). V roce 2023 podnikl velké brazilské turné s devíti zastávkami, kdy zároveň vedl mistrovský kurz – masterclass na univerzitě Federal de Minas Gerais. Nově působí jako sbormistr Dětské opery Praha. Zastupuje ho Amrita Agency. Na rok 2024 společně plánují návrat do Brazílie i turné po USA včetně koncertu v katedrále sv. Patricka v New Yorku.

Vytvořeno: 7. 1. 2024
Poslední aktualizace: 1. 2. 2024 10:37